Kreativnom radionicom smo obilježili Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava 2023.

U školskoj knjižnici su se 20. i 21. travnja 2023. obilježili Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava. Ovogodišnja tema je bila Umjetna inteligencija i knjige. U knjižnici se ta dva dana održavala radionica za devet odjela, od trećeg do osmog razreda. Učenici su pokazali svoju bujnu maštu i kreativnu sposobnost i snalažljivost radeći zanimljive i zabavne zadatke kroz koje su pisali, lijepili, crtali, bojali i pronalazili određene skrivene dijelove robota na policama s knjigama.

Svaki je sat određeni razred bio podijeljen u šest grupa s različitim zadatcima. Dok su jedni smišljali na temelju pitanja što otkačeniji životopis robota, drugi su odgovarali na pitanja pišući o svojoj oživljenoj knjizi, treći su nam sve otkrili o supermoćima svojih kućnih robota i što ih mole da obavljaju umjesto njih, ali su nam i opisivali zamišljeni svijet iz kojeg dolaze. Ostali su izrađivali slikovnicu i slagali za nju priču na temelju dobivenih fotografija s motivima svjetova mašte, likova, knjiga. U slikovnicu su morali posložiti  i zalijepiti te fotografije po zanimljivom i smislenom redoslijedu. Trebali su zatim ispod fotografije napisati kako bi radnja mogla teći i koji bi zaplet, rasplet i kraj mogla imati.

Jedna od grupa je, nakon što je našla kartonske dijelove tijela robota, trebala opisati svijet iz kojeg on dolazi, koje ima supermoći osim što je pročitao sve knjige svijeta i što bi poručio nama ljudima.

Svoju genijalnost su mnogi učenici pokazali originalnim crtežima, pričama i slikovnicama. Njihovoj radosti tijekom rada u grupi i maštanja nije bilo kraja te su s oduševljenjem pokazali interes i za nove, buduće kreativne radionice u našoj knjižnici.

Učenici knjižničari danima prije su bili vrijedni i potrudili se oko smišljanja detalja za radionicu i uređenje prostora knjižnice. Tea Pasler iz 7.b je napravila velikog žutog nasmijanog robota od kartona, kolaža, aluminijske folije i plastičnih čaša. Anja Tomić iz istog razreda je napravila dijelove kartonskog robota koje smo sakrili na police i i korita sa slikovnicama. Anja je napravila i zabavnu društvenu igru nalik igri Čovječe, ne ljuti se. Igrači su se mogli uživjeti, kroz određena pravila igre i maštovito nacrtana polja, kao i crteže, da su roboti, vanzemaljci ili ljudi. Učenici knjižničari  su napisali sastavke koji su postavljeni na školski pano: Nikolina Rajić (sastavak Nikolina i robot Maks), Josip Planteković

(sastavak Robot od papira) i Tea Pasler (sastavak Robot Wall-E).

Knjižničarka je napravila dva plakata. Prvi je bio sa zanimljivim podatcima o razlikama, prednostima i nedostatcima tiskanih i e-knjiga (elektroničkih knjiga). Drugi je bio o tome zašto vrijedi čitati i koje su velike prednosti čitanja knjiga.

Učenici knjižničari su knjižničarki pomogli urediti školski pano, a kako on izgleda možete pogledati i prilogu ispod teksta, ali i u galeriji slika gdje možete pronaći i druge radove učenika s radionica, kao i  fotografije njih tijekom rada.

Osim genijalnih učeničkih radova, još jedan dokaz uspješnosti radionice bio je da su učenici sljedeći tjedan došli posuditi upravo knjige koje im je knjižničarka na radionicama spominjala. To su dvadeset i tri knjige s elementima znanstvene fantastike i motivima umjetne inteligencije (superračunalo, roboti, Internet, napredna tehnologija, itd.).

Ovu radionicu će učenici dugo pamtiti, kao i ugodnu i razigranu atmosferu tijekom čega su oni bili vješti umjetnici čiji svjetovi mašte nemaju kraja.

Napisala: knjižničarka Maja Jasić Dašić

objavio: Iva Avramović   datum: 3. 5. 2023.

« Travanj 2024 »