Trećaši na satu u knjižnici uče o medijima (časopisi, novine, enciklopedije, Internet i strip)

Učenici oba treća razreda su bili 29. ožujka 2023. na satu u školskoj knjižnici. Naučili su sve osnovno o medijima kao što su dječji časopisi, novine, enciklopedije, Internet i strip. Pažljivo su pratili zanimljivosti o tiskanim i elektroničkim medijima kroz PowerPoint prezentaciju. Knjižničarka im je pokazivala vrste časopisa koje postoje u knjižnici. Zanimljivo im je bilo saznati što su to rubrike. Saznali su  o osnovnoj razlici knjiga, novina i časopisa i koliko se oni često tiskaju. Bili su aktivni tako što su nabrajali naslove svojih najdražih časopisa i novina koje im čitaju roditelji.

Saznali su kako se služiti Internetom i pretraživanjem brzo doći do kvalitetnih informacija. Unutar elektroničke enciklopedije saznali su kako potražiti pojam koji ih zanima. Oduševili su se koliko ilustriranih dječjih enciklopedija sadrži naša knjižnica i sa zanimanjem su potražili u njima pojedine činjenice. Obećali su da će dolaziti još češće u knjižnicu po potrebne informacije ne bi li još više širili svoje znanje i pohvalili se svojim prijateljima.

S veseljem su upijali sve osnovne činjenice vezane uz stripove koje i sami rado kupuju na kiosku. Kroz primjere i naslovnice najpoznatijih stripova saznali su da postoji više vrsta stripova. Zbog toga što već sami čitaju stripove poput Garfield, Angry Birds, Asteriks, Durica i Čovpas znali su da se razgovor likova bilježi u oblačiće. Ono novo što ih je iznenadilo su onomatopejski zvukovi koji dočaravaju glasnoću u okolini unutar radnje stripa i da se ona bilježi velikim, podebljanim slovima, uskličnicima i upitnicima. Da potvrde svoje stečeno znanje i pokažu svoju kreativnost, udubili su se u zadatak stvaranja svog vlastitog stripa. U prilogu možete pogledati njihove maštovite radove. Hvala, dragi naši učenici, na prekrasnim, razigranim stripovima i dođite opet u našu knjižnicu po još novoga znanja.

Napisala: knjižničarka Maja Jasić Dašić

objavio: Iva Avramović   datum: 5. 4. 2023.